Jako właściciel strony internetowej powinieneś mieć oko na to czy twoja strona jest dostępna w sieci cały czas i czy dostawcy serwera nie zdarzają się awarie, którymi nie chce się chwalić. Obecnie stabilność serwera na którym trzymasz stronę internetową jest jednym z czynników decydujących o tym jaką pozycję strona zajmuje w wynikach wyszukiwania http://www.seosonic.com.pl/pozycjonowanie-stron-police/. To normalne, że strony znajdujące się na serwerze który co chwilę jest niedostępny lub przeciążony będą niżej w wynikach wyszukiwania od stron, które stoją na stabilnych maszynach. Google robi to z myślą o użytkownikach, którzy chcą odwiedzać tylko działające strony.

Jeżeli czujesz, że z serwerem na którym stoi twoja strona dzieje się coś niedobrego, powinieneś zacząć monitorować stronę i serwer na którym stoi strona, przy pomocy narzędzi monitorujących dostępność. W ten sposób zbierzesz wszystkie potrzebne informacje, które pomogą ci zadecydować o tym czy należy pisać skargę do usługodawcy, czy wynieść się czym prędzej na inny serwer. Dziś mamy dla was kilka bezpłatnych narzędzi online monitorujących dostępność strony wraz z krótkim opisem każdego.

1. SerwerStatus.pl
Polska aplikacja służąca do monitoringu serwerów. Wszystko co musisz zrobić aby monitorować swoją stronę to wyciągnąć adres IP serwera na którym stoi. W sieci znajdziesz wiele aplikacji, które pokażą ci jaki adres IP ma twoja strona. Wracając do samej aplikacji SerwerStatus.pl: umożliwia ona monitorowanie serwera w odstępach 1-minutowych z różnych lokalizacji. Powiadomienia o problemach i awariach możesz otrzymać na GG i mailem.

2. UptimeRobot.com
W opcji bezpłatnej UptimeRobot mierzy dostępność twojej strony tylko co 5 minut i daje możliwość monitorowania do 50 stron. Aplikacja sprawdza nagłówek witryny i dostępność: 200-ok, 404-nie znaleziona itd. Jeżeli strona nie ładuje się bardzo długo UptimeRobot diagnozuje ją przez 30 sekund. Jeżeli problem w tym czasie nie zniknie zostaje do ciebie wysłane powiadomienie mailem, SMS’em lub na Twittera.

3. Monitor.us
Monitor.us daje ci możliwość bezpłatnego monitorowania dostępności strony internetowej, jest łatwo konfigurowalny oraz posiada zestaw wielu przydatnych funkcji. To narzędzie pozwala nie tylko zobaczyć kiedy twoja strona była niedostępna. Przy pomocy Monitor.us możesz również monitorować twoją sieć, wydajność serwera oraz sprawdzić czas ładowania się strony. Raporty możesz otrzymywać na aplikację zainstalowaną w smartfonie, mailem lub SMS’em.

4. Pingdom.com
Pingdom to kolejne narzędzie online umożliwiające monitoring dostępności strony internetowej i serwera. Całkowicie za darmo możesz monitorować jedną stronę internetową. Masz nieograniczoną liczbę powiadomień e-mail i powiadomienia SMS limitowane do 20. Co miesiąc otrzymujesz szczegółowy raport o stanie działania twojej strony internetowej wraz z procentową informacją o niedostępności. Więcej funkcji oferuje plan płatny.

5. Site24x7.com
Site24x7 w opcji bezpłatnej daje ci możliwość monitorowania do 5 stron internetowych z jednej lokalizacji w odstępach co 10 minut. Przy pomocy Site24x7 możesz monitorować niezawodność i wydajność witryn internetowych, aplikacji internetowych, serwerów DNS itp. Powiadomienia o niedostępności twojej strony możesz otrzymywać trzema kanałami: przy pomocy SMS, e-mail i RSS. Również tutaj dostajesz szczegółowe raporty.